DRENTHE - Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling. In Drenthe gaan zonnepaneeleigenaren daardoor gemiddeld zo’n 330 euro per jaar meer aan stroomkosten betalen, zo blijkt uit onderzoek van Independer op basis van cijfers van het CBS en de Klimaatmonitor. In Aa en Hunze, de terugleverkampioen van de provincie, gaat het gemiddeld zelfs om 380 euro per jaar.
Momenteel maken zo'n 124 duizend huishoudens in Drenthe gebruik van de salderingsregeling. Daarmee kunnen zij de teruggeleverde zonnestroom wegstrepen tegen de stroom die zij op andere momenten van het net afnemen. Vanaf 2027 verdwijnt dit voordeel en betalen zonnepaneeleigenaren voor alle stroom die ze van het net afnemen.
“Voor zonnestroom die je aan het net teruglevert, krijg je straks nog maar een kleine vergoeding. Bij de meeste leveranciers is dat ongeveer een kwart cent per kWh. Dat is dan de terugleververgoeding min de terugleverkosten. Je krijgt dus nog wel iets, maar het is zeker geen vetpot,” zegt Pim Holstvoogd, expert energie en verduurzamen bij Independer.
Grootste stijging in landelijke provincies
Door het vervallen van de salderingsregeling stijgt de energierekening van Nederlandse huishoudens met zonnepanelen gemiddeld zo’n 305 euro per jaar. Inwoners van Drenthe worden nog harder geraakt: daar gaat het om gemiddeld 331 euro. In de Randstedelijke provincies is het effect juist het kleinst, al stijgt de jaarrekening daar ook met gemiddeld zo’n 265 tot 280 euro.
“Het verschil zit vooral in de verhouding tussen de stroom die huishoudens terugleveren en de stroom die ze van het net afnemen. In landelijke provincies wordt relatief meer stroom teruggeleverd en kon dus ook meer worden gesaldeerd. In stedelijke gebieden ligt dat aandeel lager, onder andere omdat woningen daar vaak minder ruimte hebben voor zonnepanelen. Wel gaat het om gemiddelden: de gevolgen verschillen per huishouden,” aldus Pim Holstvoogd van Independer.
In deze gemeenten loopt de rekening het meest op
Ook op gemeentelijk niveau zijn de gevolgen van het verdwijnen van de salderingsregeling goed zichtbaar. Vooral Aa en Hunze springt eruit: daar stijgen de stroomkosten voor huishoudens met zonnepanelen met gemiddeld 380 euro per jaar. Ook in De Wolden en Borger-Odoorn vallen de kosten straks fors hoger uit.
Dit zijn de vijf Drentse gemeenten waar de energierekening door het afschaffen van de salderingsregeling het sterkst stijgt:
Aa en Hunze: stroomrekening stijgt met gemiddeld 380 euro
De Wolden: stroomrekening stijgt met gemiddeld 374 euro
Borger-Odoorn: stroomrekening stijgt met gemiddeld 371 euro
Westerveld: stroomrekening stijgt met gemiddeld 362 euro
Coevorden: stroomrekening stijgt met gemiddeld 349 euro
Benieuwd hoe het zit in jouw gemeente of in de rest van het land? Meer informatie over het onderzoek vind je via: https://www.independer.nl/energie/info/onderzoek/teruggeleverde-stroom-2026
Woning met zonnepanelen haalt meer stroom van het net
Huishoudens met zonnepanelen wekken zelf stroom op, maar halen daarnaast nog altijd veel elektriciteit van het net. Het kan bijvoorbeeld zijn dat er in combinatie met zonnepanelen is gekozen voor een warmtepomp om zo van het gas af te kunnen. In 2025 ging het gemiddeld om 3.110 kWh per jaar, 38% meer dan bij huishoudens zonder panelen. Nu kunnen zij een deel van die afname nog wegstrepen tegen de stroom die ze terugleveren. Vanaf 2027 kan dat niet meer. Daardoor wordt het belangrijker om zo veel mogelijk opgewekte stroom zelf te gebruiken.
“Dat zien we terug in de groei van thuisbatterijen. Daarmee kunnen huishoudens meer van hun eigen zonnestroom gebruiken. Het aantal geregistreerde batterijen is in een jaar tijd ruim verviervoudigd tot 69.000. Tegelijk lijkt de groei van zonnepanelen af te vlakken. Afgelopen jaar kwamen er nog zo’n 125.000 woningen met panelen bij, tegenover ruim 300.000 een jaar eerder,” zegt Pim Holstvoogd, expert energie en verduurzamen bij Independer.

20.1 ℃








































